DeFi Tokens BAND, LINK, Outpace Bitcoin Cena przez uzyskanie 100% w 10 dni

Silny wzrost w sektorze DeFi spowodował, że w ciągu ostatnich kilku tygodni protokoły Band Protocol (BAND) i Chainlink (LINK) zyskały ponad 100%.

W tym tygodniu cena Bitcoin Evolution robi fale jak cyfrowy składnik aktywów w końcu zepchnął powyżej 12K dolarów, ale przed tym posunięciem, altcoiny były mocno przewyższające BTC od tygodni.

Dwa z najbardziej znaczących wykonawców są Band Protocol (BAND) i Chainlink (LINK), jak oba wzrosły o 348% i 88% w ciągu ostatnich dziesięciu dni. Każdy z nich funkcjonuje jako wyrocznia łańcuchów blokowych, która dostarcza dane do aplikacji zdecentralizowanych finansów (DeFi).

Od początku sierpnia cena BAND wzrosła z 3,9 dolarów do 17,78 dolarów, a w tym samym okresie LINK wzrósł z 7,6 dolarów do 14,45 dolarów w szczytowym momencie 10 sierpnia.

Występy BAND i LINK obok siebie

Co jest za pompą tokenową DeFi?
Głównym czynnikiem stojącym za silnym rajdem jest gwałtowny rozwój sektora DeFi.

Aplikacje DeFi pozwalają użytkownikom na wykonywanie różnych czynności finansowych, takich jak handel, pożyczki, a także zarabianie na pożyczkach kryptograficznych.

Aby platformy DeFi działały bezproblemowo, muszą pobierać dane rynkowe z różnych stron internetowych i sieci łańcuchów blokowych i to właśnie w tym przypadku pojawiają się okulary. W ramach inteligentnych umów wymagane są wyrocznie w celu uzyskania danych niezbędnych do uruchamiania platform DeFi. W związku z tym, gdy sektor DeFi się rozszerza, sieci łańcuchów blokowych dostarczające wyroczni korzystają z niego.

Wyjaśnia to dokument badawczy TradeBlock:

„Wyrocznie umożliwiają integrację danych poza łańcuchem z parametrami inteligentnych umów, które istnieją na publicznych łańcuchach blokowych. Na poniższym rysunku porównamy zyski cenowe pomiędzy ChainLink (LINK) i Band Protocol (BAND) w ciągu ostatnich trzech miesięcy“.

Dane z Defi Pulse pokazują, że od 1 czerwca łączna wartość zablokowana w aplikacjach DeFi wzrosła z 1,048 mld USD do 4,76 mld USD. Ponieważ na rynek DeFi weszło więcej kapitału, wzrósł również popyt na wyrocznie.

Główna różnica między Band Protocol a Chainlink polega na tym, że ten pierwszy oparty jest na Cosmosie, a ten drugi działa na szczycie sieci Ethereum. Cosmos jest łańcuchem blokowym PoS (ang. proof-of-stake), podczas gdy Ethereum przechodzi na PoS przez ETH 2.0.

W ciągu ostatnich kilku tygodni BAND odnotował znacznie większe zyski niż Chainlink ze względu na dużą lukę w wycenie. Obecnie LINK wyceniany jest na ponad 4 miliardy dolarów, podczas gdy BAND jest wyceniany na 308 milionów dolarów pomimo 348% zysku.

Naukowcy z Messari wyjaśnili, że BAND poszedł podobną drogą jak Chainlink, który pobudził jego wzrost. Oni powiedzieli:

„BAND niedawno wyciągnął stronę prosto z podręcznika LINK z mnóstwem ogłoszeń o partnerstwie i integracji, w tym listę Coinbase Pro. Ponad 32 razy więcej niż w roku, jego względna gra wyceny i kotwica do LINK pracował do tej pory“.

Odcinek czasowy rajdu BAND

Czy zapotrzebowanie na wyrocznie wzrośnie?
Kelvin Koh, współzałożyciel azjatyckiej firmy venture capital Spartan Black, powiedział, że oczekuje, iż BAND będzie kontynuował swój wzrost. W ciągu najbliższych 12 miesięcy, Koh powiedział, że spodziewa się, że BAND zamknie lukę w wycenie. Powiedział:

„Pomimo znaczącej zmiany ratingu BAND na poziomie YTD, warto zauważyć, że jego krążący cap rynkowy nadal wynosi tylko 5% LINK’s, podczas gdy cap rynkowy FD wynosi 10%. Jest to obecnie sprawiedliwe, biorąc pod uwagę początkową fazę rozwoju BAND, ale spodziewam się, że luka w wycenie będzie się nadal zmniejszać w ciągu najbliższych 12 miesięcy, jako skala BAND“.

Ponieważ BAND i LINK są oparte na różnych sieciach łańcuchów blokowych, prawdopodobnie będą również obsługiwać oddzielne ekosystemy DeFi oparte na Ethereum i Cosmos.